info@bessergold.cz Tel: +420 224 212 000

 

cena zlata

Cena zlata


Cenu zlata ovlivňuje řada faktorů počínaje nabídkou a poptávkou, přes politický vývoj, kurzem dolaru konče. Přitom je ale nesporným faktem, že cena zlata v dlouhodobém horizontu neustále roste, bez ohledu na zmíněné vlivy.


Nabídka a poptávka

Jedním z klíčových hledisek, které ovlivňuje aktuální cenu zlata, je vztah nabídky a poptávky. Jelikož v posledních několika letech poptávka po zlatě roste, roste i jeho cena. Zlato je, vedle jiného, vysoce žádané jednoduše vzhledem ke své kráse, nespornému kouzlu a celkové výjimečnosti.

Na druhé straně možnosti těžby zlata již před časem dosáhly svého vrcholu, proto se množství vytěženého zlata dále nezvyšuje, spíše stagnuje. Také náklady na těžbu neustále rostou, což je dáno stářím a hloubkou největších zlatých dolů, nelze proto očekávat, že by se tento trend v dohledné době obrátil.


cena zlata

Vývoj trhu a inflace

Zatímco v 80. a 90. letech minulého století, tedy v dobách razantního rozvoje finančních trhů, zájem o investice do zlata výrazně poklesl, dnes je tento drahý kov opět na výsluní zájmu ze strany investorů. Zlato je vnímáno jako možnost, jak ochránit majetek v době četných ekonomických turbulencí, a rovněž jako způsob ochrany proti neustále postupující inflaci.

Porovnáme-li v dlouhodobém aspektu cenu zboží a služeb, které lze za zlato pořídit, dojdeme ke zjištění, že hodnota zlata zůstává až pozoruhodně stabilní, respektive dlouhodobě roste. Jinak řečeno, je více než patrné, že ve srovnání se zlatem většina měn ztrácí svou kupní sílu a také ceny zboží a služeb neustále rostou. Nákupem zlata lze proto eliminovat vliv inflace na hodnotu investice.


Zlato - graf ceny

Graf denně aktualizované ceny zlata

Dolar klesá, cena zlata roste

Ve výčtu aspektů ovlivňujících cenu zlata by neměl chybět ani kurz amerického dolaru (USD). Cena zlata na jeho vývoj totiž reaguje nepřímo úměrně. Pokud kurz amerického dolaru vůči ostatním měnám klesá, cena zlata v USD roste. A jelikož je americký dolar stále považován za hlavní světovou měnu, používá se zlato ve velké míře rovněž jako možnost, jak ochránit investice právě vůči klesajícímu dolaru nebo výrazným výkyvům jeho kurzovní hodnoty.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...