info@bessergold.cz Tel: +420 224 212 000

Akademičtí sochaři

Naše pamětní medaile vznikly ve spolupráci se známými akademickými sochaři, které stojí například za oběhovou 20 korunou nebo Řádem T.G. Masaryka a mnoha dalšími populárními mincemi a sochami.

Vladimír Oppl

Zdroj: Pražská mincovna a. s., CC BY-SA 4.0

Vladimír Oppl, narozený 19. ledna 1953 v Ústí nad Labem, je významný český akademický sochař a medailér. Po studiu na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze se začal věnovat návrhům medailí a mincí, přičemž jeho práce zahrnují návrhy řady známých českých mincí, včetně oběhových mincí a Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří návrhy pro dvacetikorunovou a padesátihaléřovou minci, Codex Gigas a Česká koruna. Jeho návrh pamětní mince Nové Město Pražské byl oceněn jako Nejkrásnější zlatá mince světa v roce 2001. Oppl čerpá inspiraci pro svou práci z neobvyklých oblastí, jako jsou středověké vyšívané látky královských oděvů.

 

 

 

 

Michal Vitanovský

Zdroj: Archiv výtvarného umění, www.isabart.org

Michal Vitanovský, narozený 3. května 1946 v Klatovech, je uznávaný český medailér a sochař, specializující se na numismatiku. Studoval na Střední odborné škole výtvarné a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl ovlivněn významnými moderními sochaři. Je členem Asociace umělců medailérů a Umělecké besedy, a je součástí umělecké skupiny Trojkolka. Vitanovský je autorem Řádu T. G. Masaryka a Řádu Bílého lva, jakož i mnoha dalších významných děl a památníků. Jeho rozsáhlá práce zahrnuje přes 800 medailí a soch, a je rovněž autorem mnoha odborných publikací a oceněným spisovatelem v oblasti numismatiky a historie.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: 1. Pražská mincovna a. s., CC BY-SA 4.0, 2. Archiv výtvarného umění, www.isabart.org

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...