- ČTVRTEK - 16.5.

Rusko, Čína a Indie dle  Světové rady zlata (WGC) nakupují stále více zlata. Důvodem jsou obavy z geopolitické a ekonomické nejistoty a nedůvěra ve stále zadluženější USA  a v dolar. Politika diverzifikace rezerv do bezpečných a likvidních aktiv jako je zlato podpoří globální poptávku po zlatu, čímž se očekává růst jeho ceny.  Zlato je aktivem, které není spojeno se závazky vůči třetím osobám, proto například USA nemohou uvalit sankce na zlato, které patří Rusku.

Čína a Rusko velmi dobře chápou, že pro Spojené státy bude velmi těžké zaplatit dluhy, a že v konečném důsledku nákup amerických státních dluhopisů nemá smysl. Zlato a stříbro jsou přímými konkurenty jakékoli papírové měny a tím, jak se nafukuje největší bublina v dějinách, zůstávají zlato a stříbro rekordně podceňovanými.  Fyzické zlato je dnes nejvíce podceňovaným aktivem na světě, a proto se Rusko a Čína snaží nakoupit co nejvíce zlata než dojde ke krachu amerického dluhového trhu.

Podle prognóz americké banky Goldman Sachs nepřetržité tištění peněz stále více ohrožuje stabilitu světové ekonomiky a zvýší ceny reálných aktiv, především zlata. Růstu cen bude napomáhat také budoucí snížení světové těžby tohoto drahého kovu. Podle odhadů odborníků Newmont Gold Corporation, jedné z největších světových těžebních společností, se do roku 2022 sníží těžba na úroveň ze začátku století. Podle odhadů geologické služby USA, při zachování nynějšího tempa těžby budou zásoby zlata v zemských útrobách vyčerpány kolem roku 2034. Poté, co vzniknou problémy s dodávkami fyzického kovu, dokáží Rusko a Čína skoncovat s hegemonií finančních úřadů USA a amerického dolaru jakožto rezervní měny a nastolí svůj vlastní pořádek ve světové ekonomice.