info@bessergold.cz Tel: +420 224 212 000

 

Je cena zlata v bublině?

Odpověďi jednatele BESSERGOLD GmbH Jana Herškoviče na anketu Akcieatrhy.cz

 

1/ Posledních, v podstatě už několik let, se zlato nevyvíjí zcela podle představ investorů a podle našeho názoru zcela ztratilo punc bezpečného přístavu. Jak to vidíte vy, souhlasíte nebo ne?

Od roku 2008 je světová ekonomika udržovaná nad vodou různými možnými nástroji i nástroji dříve považovanými za nemožné, jako například zápornými úrokovými sazbami. Tisknutím astronomického množství peněz, které mají oživit ekonomiku, ale ve skutečnosti jen zachraňují finanční instituce, které se dál nafukují od jejich skoro-kolapsu. Jedním z takových nástrojů je i ilegální manipulace cen zlata a stříbra. Jen před pár měsíci byl tento názor považován za “konspirační teorii” a jeho nositelé tak zvanými experty za hlupáky. Dnes se touto “konspirační teorií” zabývá Švýcarský vrchní prokurátor. “ podezřelých" je řada největších bank včetně UBS, HSBS atd. Kdo ale obviní the FED and BIS v Baselu, kteří tyto manipulace podporují? Na ty nemá nikdo. Je jen otázkou času, který se rapidně krátí, kde se zlato a stříbro ukáže tím nejbezpečnějším přístavem. 

 

2/ Jak byste uklidnil investora, který do zlata investoval třeba před rokem nebo dvěma?

Přes všechny srdceryvné články bankovních analytiků je dnes cena zlata v korunách a v Eurech jen asi o 10% nižší, než byla na svém vrcholu v 2011. King dolar se nějakou dobu bude ještě nafukovat, než praskne. Proto USD cena zlata z dlouhodobého hlediska není příliš relevantní.

 

3/ Doporučoval byste nákup zlata nebo byste se mu raději vyhnul, popř. jak dlouho nebo co by vás přimělo udělat ten krok a zlato opět upřednostňovat?

Nákup zlata jednoznačně doporučuji a to za volné prostředky, které nebudete potřebovat nejméně 4-5 let, protože až současný finanční systém zkolabuje, papírové peníze ztratí 50-80% hodnoty. Němci s tím mají své zkušenosti, a proto jsou dnes největšími investory do zlata v Evropě.

 

4/ Máme zde celou řadu faktorů, které podporují nestabilitu, ale cena zlata je stále pod tlakem. V USA dříve nebo později odstartují novou etapu růstu sazeb, která by měla podpořit růst kurzu dolaru. Znamená to, že cena zlata nebude mít na růžích ustláno po dobu dalších třeba několik let?

Ne, ale je pod tlakem, ale proto je pod tlakem. Až USA zvednou úrokové sazby, americká ekonomika, která je dnes závislá na v podstatě nulových úrokových sazbách, musí zkolabovat. Proto se dnes o zvýšení sazeb jen žvaní a ohlupuje se tím veřejnost. Janet Yellen, při svém posledním projevu, kdy všichni “experti” očekávali, že FED zvýší úrok aspoň o zanedbatelných 0.25%, toto očekávání nemohla vyplnit a během projevu, možná kvůli špatnému svědomí, doslova fyzicky zkolabovala. Pokud se světová ekonomika chce ještě držet nějakou chvíli nad vodou, nemůže zvýšit sazby. Naopak musí dále stále tisknout více peněz, nebo přesněji řečeno svých měn, aby tím znehodnotila astronomické dluhy, ve kterých se topí.

 

5/ Z technického hlediska by se zlato klidně mohlo ocitnout u 1000 USD za unci. Jak myslíte, že je tento pohled relevantní.

Z technického hlediska můžete obhájit skoro jakoukoliv cenu. V posledních týdnech jsem viděl technickou analýzu, která mluvila o USD 600 a jiná o USD 8,000. Záleží na analytikovi, kým je zaměstnán a jakou má motivaci. Můžete si vybrat podle svého gusta. Čtete třeba Patrii?

 

6/ Dokázal byste odhadnout kde bude cena zlata za jeden rok?

Ne. Dokážu odhadnout, jaká by měla být, kdyby nebyla manipulována a nechala by se “na pospas” svobodnému trhu, což je v současné situaci pohádka. USD 2,500 – 3,600 za předpokladu, že USD do té doby nezkolabuje. Pokud ano, může to být třeba USD 50,000, pak bude záležet jen na rozměru kolapsu.

 

7/ Jakou jinou alternativu vidíte ke zlatu?

Stříbro.

 

8/ Co jiné kovy? Jak vnímáte jejich vývoj?

Dlouhodobý poměr ceny zlata a stříbra je zhruba 15:1. Dnes je to 77:1. Tento poměr není dlouhodobě udržitelný, proto stříbro je dnes dlouhodobě asi nejlepší spekulace.

 

9/ A co jiné komodity? Vidíte někde zajímavou příležitost?

Ne. Nesledujeme jiné komodity.

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...