Kde byla cena zlata v posledním týdnu?

V pondělí vyskočila cena zlata v jednu chvíli až ke 2000 dolarům za unci. Trhy měly strach z dopadů války na Ukrajině. Už v úterý však přišel propad, který pokračoval i v dalších dnech. Ve čtvrtek se tak cena zlata dostala na 1940 dolarů. Cena se tím vrátila tam, kde byla počátkem předchozího týdne.

Korunová cena zlata

Korunová cena zlata tento týden výrazně klesla. Zatímco v pondělí vyskočila nad 45 tisíc Kč za trojskou unci, ve čtvrtek už byla pod 43 500 Kč. Cena se tím vrátila na svůj 20denní průměr. To bylo dáno nejen vývojem ceny zlata v dolarech, ale i tím, že koruna k dolaru během týdne posílila ke hladině 22,40 CZK/USD. Tím se vrátila ke svému 20dennímu průměru.

Fundamentální analýza příštího týdne

Z fundamentálního pohledu bude zajímavý čtvrtek. V USA vyjde HDP. Ten by měl zpomalit svůj růst z 6,9 % na 1 %. To ukáže, že hrozba recese je v USA reálná. To by mělo zlatu nahrát a zvýšit jeho cenu.

Technická analýza příštího týdne

Z technického pohledu se zlato návratem ke hladině 1940 dostalo zpět do rovnováhy. Tady není podle indexu relativní síly ani překoupené, ani přeprodané. Podobně to vidí i MACD. To aktuálně nedoporučuje ani dlouhou, ani krátkou pozici. To signalizuje další stagnaci v pásmu 1920 až 2000 dolarů za unci.

Sečteno a podtrženo, zlato by mělo nyní stagnovat v intervalu 1920 až 2000 dolarů.

Dlouhodobý výhled

Světu hrozí kvůli válce výraznější stagflace, než mnozí čekali. Stagflace přitom byla v minulosti příhodná pro komodity a zejména pro zlato. Bude záležet na vývoji konfliktu na Ukrajině. Čím déle bude válka trvat, tím větší stagflace bude.

Během roku 2022 poženou nahoru cenu zlata strach z recese, strach z inflace a strach z geopolitického vývoje. Naopak dolů požene cenu zlata vývoj úrokových sazeb v USA. Tyto faktory budou mezi sebou po celý rok soutěžit, který bude pro cenu zlata nejdůležitější. Čím větší bude strach z inflace, tím větší bude pravděpodobnost delšího překonání hladiny 2100 dolarů za unci.

Jestliže je zlato vnímané jako nástroj zabezpečující nás před negativními dopady inflace, měla by jeho cena ještě fundamentálně růst. Inflace je přitom v eurozóně nejvyšší od jejího vzniku a bude hůř. Jestliže bude inflace rekordní, měla by být rekordní i cena zlata.

Vladimír Pikora